3 zasady doboru poduszek do salonu


Dom / czwartek, Sierpień 1st, 2019

Poduszki dekoracyjne do salonu to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. To dzięki poduszkom możemy w kilka chwil zmienić aranżacje salonu. Jak wybrać poduszki do salonu, by prezentowały się niebanalnie i zdobiły salon?

Rozmiar na znaczenie

poduszka do salonuRozmiar poduszek jest uzależniony przede wszystkim od rozmiaru kanapy, która mamy w salonie. Niewielka sofa nie może zostać zarzucona poduszkami w rozmiarze XXL. Tu dobrze sprawdzą się niewielkie poduszki. Duże poduszki 50 x 50 warto zostawić na dużą kanapę, czy narożnik, który zajmuje większą część pokoju.

Małe poduszki 35 x 35 ewentualnie 40 x 40 sprawdzą się również na fotelach w salonie, krzesłach, czy na łóżku w sypialni. Układając poduszki warto pamiętać, że trzymamy się zasady, że duże poduszki układamy na zewnątrz, a mniejsze dokładamy do środka.

Ile poduszek położyć na sofę?

Ilość poduszek, które powinnyśmy położyć na sofę również nie jest bez znaczenia. Na większą sofę zmieści się około 5- 6 poduszek. Sofa 2 osobowa to 3 – 4 poduszki, a na fotelu, czy szezlongu ułożymy 1 – 2 poduszki.

Klasyczne ułożenie poduszek do salonu wymaga parzystej ilości poduszek o podobnym wzorze, fakturze i kolorze. Bardziej odważnym rozwiązaniem jest artystyczny nieład, który również może wyglądać ciekawie. Takie rozwiązania sprawdzają się jednak we wnętrzach, które są większe. Mała przestrzeń, która jest przeładowana kolorem oraz różnymi fakturami może przytłaczać.

Kolor tworzy klimat

Poduszki do salonu muszą być dobrane kolorystycznie w taki sposób, by aranżacja była spójna. Chcąc ułatwić sobie zadanie warto skorzystać z koła barw. Poduszki można ułożyć na zasadzie kolorów pokrewnych, monochromatycznych, czy uzupełniających. Dzięki takiej pomocy nie ma niebezpieczeństwa, że wybrane kolory poduszek nie będą ze sobą współgrały, a barw w salonie będzie za dużo.